  • CL10B683KB8WPNC
CL10B683KB8WPNC
advertisement
Manufacturer No:
CL10B683KB8WPNC
HK JDW NO:
703-CL10B683KB8WPNC
Datasheet:
CL10B683KB8WPNC
Purchasing and Inquiry
CL10B683KB8WPNC Overview
Programs on this device are of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
CL10B683KB8WPNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X7R being the highest temperature coefficient
CL10B683KB8WPNC Applications
There are a lot of Samsung Electro-Mechanics CL10B683KB8WPNC applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
CL10B683KB8WPNC
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    CL
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Open Mode
  • Part Status
    Active
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    0.068μF
  • Packing Method
    TR, CARDBOARD PAPER, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm