  • CL10C101JB8NNNC
CL10C101JB8NNNC
advertisement
Manufacturer No:
CL10C101JB8NNNC
HK JDW NO:
703-CL10C101JB8NNNC
Datasheet:
CL10C101JB8NNNC
Purchasing and Inquiry
CL10C101JB8NNNC Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 50V.
CL10C101JB8NNNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
CL10C101JB8NNNC Applications
There are a lot of Samsung Electro-Mechanics CL10C101JB8NNNC applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
CL10C101JB8NNNC
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    1997
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    100pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, CARDBOARD, 7 INCH
  • Depth
    800μm
    Yes
  • Voltage
    50V
  • Height
    800μm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm