  • CL10C102JB8NFNC
CL10C102JB8NFNC
advertisement
Manufacturer No:
CL10C102JB8NFNC
HK JDW NO:
703-CL10C102JB8NFNC
Datasheet:
CL10C102JB8NFNC
Purchasing and Inquiry
CL10C102JB8NFNC Overview
A program's size/dimension is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.
CL10C102JB8NFNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
CL10C102JB8NFNC Applications
There are a lot of Samsung Electro-Mechanics CL10C102JB8NFNC applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
CL10C102JB8NFNC
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Capacitance
    1000pF
  • Packing Method
    TR, CARDBOARD, 7 INCH
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm