  • CL10Y474MR5NJND
CL10Y474MR5NJND
advertisement
Manufacturer No:
CL10Y474MR5NJND
HK JDW NO:
703-CL10Y474MR5NJND
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
CL10Y474MR5NJND
Description:
CL 0.47μF Ceramic Capacitor ±20% X7S 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL (Multi-Terminal) Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
CL10Y474MR5NJND
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    CL
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL (Multi-Terminal)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7S
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Bypass, Decoupling
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.47μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Packing Method
    TR, CARDBOARD PAPER, 13 INCH
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7S
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Height
    0.5mm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm