  • CL21C120JBANNNC
CL21C120JBANNNC
advertisement
Manufacturer No:
CL21C120JBANNNC
HK JDW NO:
703-CL21C120JBANNNC
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
CL21C120JBANNNC
Purchasing and Inquiry
CL21C120JBANNNC Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.A voltage of 50V can be used for operation.
CL21C120JBANNNC Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
CL21C120JBANNNC Applications
There are a lot of Samsung Electro-Mechanics CL21C120JBANNNC applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
CL21C120JBANNNC
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1997
  • Series
    CL
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    12pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, CARDBOARD, 7 INCH
  • Depth
    1.25mm
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Voltage
    50V
  • Height
    650μm
  • Length
    2mm
  • Thickness (Max)
    0.030 0.75mm