  • CL240D10
CL240D10
advertisement
Manufacturer No:
CL240D10
Manufacturer:
Sensata-Crydom
HK JDW NO:
166-CL240D10
Package:
Hockey Puck
Datasheet:
CL240D10
Description:
SSR, IP00, 280VAC/10A, 3-32VDC, ZC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CL240D10
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to CL240D10.
    Select All
  • Throw Configuration
    SPST
  • Max Output Voltage
    280V
  • Relay Type
    Relay
  • Voltage - Load
    24V~280V
  • Input Current
    14mA
  • Load Current
    10A
  • Isolation Voltage
    500V
  • Max Supply Voltage (AC)
    280V
  • Min Supply Voltage (AC)
    24V
  • Height
    57.2mm
  • Length
    44.5mm
  • Width
    0m
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Panel, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Hockey Puck
  • Number of Pins
    4
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Screw
  • Max Operating Temperature
    80°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Depth
    20.1mm
  • Current Rating
    10A
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Output Type
    AC, Zero Cross
  • Operating Supply Voltage
    280V
  • Circuit
    SPST-NO (1 Form A)
  • Max Voltage Rating (AC)
    280V
  • Voltage - Input
    3V~32VDC