  • CL31A107MQHNNNE
CL31A107MQHNNNE
advertisement
Manufacturer No:
CL31A107MQHNNNE
HK JDW NO:
703-CL31A107MQHNNNE
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
CL31A107MQHNNNE
Purchasing and Inquiry
CL31A107MQHNNNE Overview
Programs on this device are of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 6.3V.
CL31A107MQHNNNE Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V
CL31A107MQHNNNE Applications
There are a lot of Samsung Electro-Mechanics CL31A107MQHNNNE applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
CL31A107MQHNNNE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1997
  • Series
    CL
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Multilayer
    Yes
  • Voltage
    6.3V
  • Height
    1.6mm
  • Length
    3.2mm
  • Thickness (Max)
    0.071 1.80mm
  • Thickness
    1.8034mm