  • CL31B222KGFNFNE
CL31B222KGFNFNE
advertisement
Manufacturer No:
CL31B222KGFNFNE
HK JDW NO:
703-CL31B222KGFNFNE
Datasheet:
CL31B222KGFNFNE
Purchasing and Inquiry
CL31B222KGFNFNE Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.
CL31B222KGFNFNE Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
CL31B222KGFNFNE Applications
There are a lot of Samsung Electro-Mechanics CL31B222KGFNFNE applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
CL31B222KGFNFNE
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    2200pF
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Height
    1.25mm
  • Thickness (Max)
    0.055 1.40mm
  • Thickness
    1.397mm