  • CL31B475KAHNNNE
CL31B475KAHNNNE
advertisement
Manufacturer No:
CL31B475KAHNNNE
HK JDW NO:
703-CL31B475KAHNNNE
Datasheet:
CL31B475KAHNNNE
Purchasing and Inquiry
CL31B475KAHNNNE Overview
A program's size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm for this device.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 25V.
CL31B475KAHNNNE Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V
CL31B475KAHNNNE Applications
There are a lot of Samsung Electro-Mechanics CL31B475KAHNNNE applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
CL31B475KAHNNNE
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Voltage
    25V
  • Height
    1.6mm
  • Length
    3.2mm
  • Thickness (Max)
    0.071 1.80mm
  • Thickness
    1.8034mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C