  • CL31B475KAHNNWE
CL31B475KAHNNWE
advertisement
Manufacturer No:
CL31B475KAHNNWE
HK JDW NO:
703-CL31B475KAHNNWE
Datasheet:
CL31B475KAHNNWE
Purchasing and Inquiry
CL31B475KAHNNWE Overview
This device's program size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as?the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.
CL31B475KAHNNWE Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
CL31B475KAHNNWE Applications
There are a lot of Samsung Electro-Mechanics CL31B475KAHNNWE applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
CL31B475KAHNNWE
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
    1206 (3216 Metric)
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Wraparound
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    25V
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V
  • Thickness (Max)
    0.071 1.80mm
  • Thickness
    1.8034mm