  • CL31B475KOHNNNE
CL31B475KOHNNNE
advertisement
Manufacturer No:
CL31B475KOHNNNE
HK JDW NO:
703-CL31B475KOHNNNE
Datasheet:
CL31B475KOHNNNE
Purchasing and Inquiry
CL31B475KOHNNNE Overview
Programs on this device are of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.Powered by voltage of 16V, it can be operated with a voltage of rated DC.
CL31B475KOHNNNE Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V
CL31B475KOHNNNE Applications
There are a lot of Samsung Electro-Mechanics CL31B475KOHNNNE applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
CL31B475KOHNNNE
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1997
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    1.6mm
  • Length
    3.2mm
  • Thickness (Max)
    0.071 1.80mm
  • Thickness
    1.8034mm