  • CL32B103KGFNNNE
CL32B103KGFNNNE
advertisement
Manufacturer No:
CL32B103KGFNNNE
HK JDW NO:
703-CL32B103KGFNNNE
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
CL32B103KGFNNNE
Purchasing and Inquiry
CL32B103KGFNNNE Overview
A program's size/dimension is 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm for this device.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.Ceramic capacitor runs on voltage of 500V - Rated DC.
CL32B103KGFNNNE Features
a size/dimension of 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V
CL32B103KGFNNNE Applications
There are a lot of Samsung Electro-Mechanics CL32B103KGFNNNE applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
CL32B103KGFNNNE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Voltage
    500V
  • Height
    1.25mm
  • Length
    3.2mm
  • Thickness (Max)
    0.057 1.45mm
  • Thickness
    1.4478mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1210 (3225 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    CL
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    10000pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Depth
    2.5mm