  • CL55A476KPJNNNE
CL55A476KPJNNNE
advertisement
Manufacturer No:
CL55A476KPJNNNE
Manufacturer:
Samsung Semiconductor
HK JDW NO:
700-CL55A476KPJNNNE
Package:
2220
Datasheet:
Description:
47μF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations 2220
Quantity:
In Stock : 6522
Step5Bar-code shipping tag
CL55A476KPJNNNE
  • Package / Case
    2220
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X5R
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Multilayer
  • Height
    2.5mm
  • Length
    5.7mm
  • Width
    5mm