  • CLB40I1200PZ-TRL
CLB40I1200PZ-TRL
advertisement
Manufacturer No:
CLB40I1200PZ-TRL
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
415-CLB40I1200PZ-TRL
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Purchasing and Inquiry
CLB40I1200PZ-TRL Overview
CLB40I1200PZ-TRL Features
CLB40I1200PZ-TRL Applications
There are a lot of IXYS CLB40I1200PZ-TRL applications of SCRs thyristors.
  • Lighting control
  • Welders
  • Wind mill
  • Power converters
  • Motor starters
  • Heat and temperature control
  • Battery charges
  • Uninterruptable power supplies
  • DC motor controls - AC motor controls
  • DC motor control and drives
Step5Bar-code shipping tag
CLB40I1200PZ-TRL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Series
    CLB40I1200PZ
  • Part Status
    Active
  • Trigger Device Type
    SCR
  • Voltage - Off State
    1.2kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    1.7V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    520A 560A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    30mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    70mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    63A
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    40A
  • SCR Type
    Standard Recovery
  • Voltage - On State (Vtm) (Max)
    1.3V