  • CLF-41-70120
CLF-41-70120
advertisement
Manufacturer No:
CLF-41-70120
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
797-CLF-41-70120
Package:
Datasheet:
CLF-41-70120
Description:
Electromechanical Relay DPDT 10A 120VAC 2Ohm Plain Case
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CLF-41-70120
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Operating Temperature (Min)
    -10°C
  • Circuit
    DPDT (2 Form C)
  • Contact Current(DC)-Max
    10A
  • Sealing
    PLASTIC SEALED
  • Relay Type
    Mechanical Relay
  • Contact Current(AC)-Max
    10A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    10A@277VAC
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    10A@30VDC
  • Coil Power
    3000mW
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Contact Rating @ Voltage
    10A @ 277VAC
  • Coil/Input Supply Type
    AC
  • Delay Time
    1.2 Sec ~ 120 Sec
  • Timing Adjustment Method
    External Resistor
  • Timing Initiate Method
    Input Voltage
  • Coil Current(AC)-Max
    0.025A
  • Coil Voltage(AC)-Max
    120V
  • Body Height
    48.4mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Socketable
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    SOCKET MOUNT
  • Published
    2003
  • Series
    CL
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Voltage - Supply
    120VAC
  • Reference Standard
    CSA; UL
  • Termination Style
    Plug In
  • Function
    On-Delay
  • Body Length or Diameter
    38.9mm
  • Operating Temperature (Max)
    55°C
  • Body Breadth
    35.7 mm
  • Physical Dimension
    38.9mm x 35.7mm x 48.4mm