  • CLS-TC11A12251G
CLS-TC11A12251G
advertisement
Manufacturer No:
CLS-TC11A12251G
HK JDW NO:
454-CLS-TC11A12251G
Package:
Datasheet:
CLS-TC11A12251G
Step5Bar-code shipping tag
CLS-TC11A12251G
    Select All
  • Mount
    Panel
    2007
  • Pbfree Code
    yes
    Quick Connect
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    12V
  • Current Rating (Amps)
    30A DC
  • Current Rating
    30A
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
  • Body Length or Diameter
    28.6mm
  • Body Breadth
    16 mm
  • Actuator Type
    Flatted
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 12.20mm Dia
  • Illumination Voltage (Nominal)
    12VDC
  • Illumination Type, Color
    LED, Green
  • Illumination
    Illuminated
  • Switch Type
    TOGGLE SWITCH
    M12 x 0.75
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    30A@12VDC
  • Body Height
    17.6mm