  • CLU3531E
CLU3531E
advertisement
Manufacturer No:
CLU3531E
Manufacturer:
Ohmite
HK JDW NO:
547-CLU3531E
Package:
Datasheet:
CLU3531E
Description:
POT 35K OHM 2W CARBON LINEAR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CLU3531E
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to CLU3531E.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Terminal Shape
    LUG
  • Resistive Material
    Carbon
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    CLU
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    35kOhm
  • Max Operating Temperature
    120°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    2W
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Rated Power Dissipation (P)
    2W
  • Actuator Type
    Slotted
  • Rated Temperature
    70°C
  • Bushing Thread
    1/4-32
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.125 (3.18mm)
  • Rotation
    312°
  • Ganging Number
    1
  • Size - Body
    Round - 1.157Dia x 0.626 H 29.40mmx15.90mm
  • Actuator Length
    0.625 15.88mm