  • CMD12-21UGC/TR8
CMD12-21UGC/TR8
advertisement
Manufacturer No:
CMD12-21UGC/TR8
HK JDW NO:
894-CMD12-21UGC/TR8
Package:
2-SMD, No Lead
Datasheet:
CMD12-21UGC/TR8
Description:
LED GREEN CLEAR SMD R/A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CMD12-21UGC/TR8
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    2.1V
  • Viewing Angle
    120°
  • Optoelectronic Device Type
    SINGLE COLOR LED
  • Forward Current
    30mA
  • Lens Style
    Rectangle with Domed Top
  • Lens Size
    2.00mmx1.00mm
  • Test Current
    20mA
  • Luminous Intensity
    14.9 mcd
  • Lens Transparency
    Clear
  • Wavelength - Peak
    570nm
  • Lens Color
    Colorless
  • Reverse Voltage
    4V
  • Number of LEDs
    1
  • Height
    2mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Package / Case
    2-SMD, No Lead
  • Number of Pins
    2
  • Shape
    RECTANGULAR
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    BrightAngle™
  • Size / Dimension
    3.00mm Lx2.00mm W
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    2
  • Max Operating Temperature
    90°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C