  • CMDA19DY7D1S
CMDA19DY7D1S
advertisement
Manufacturer No:
CMDA19DY7D1S
HK JDW NO:
894-CMDA19DY7D1S
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
CMDA19DY7D1S
Step5Bar-code shipping tag
CMDA19DY7D1S
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
    2012
  • Series
    CMDA19
  • Size / Dimension
    1.60mm Lx0.80mm W
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Color
    Amber
  • Additional Feature
    SUPPORTS INFRARED
  • Power Rating
    75mW
  • Packing Method
    TAPE AND REEL 7"
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    800μm
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Standard
  • Power Dissipation
    75mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    1.9V
  • Viewing Angle
    170°
  • Forward Current
    20mA
  • Lens Style
    Rectangle with Flat Top
  • Lens Size
    1.00mmx0.80mm
  • Luminous Intensity
    90 mcd
  • Illumination Color
    Orange
  • Lens Transparency
    Diffused
  • Wavelength - Peak
    595nm
  • Reverse Voltage
    5V
  • Reverse Voltage (DC)
    5V