  • CMX309FBC16.000M-UT
CMX309FBC16.000M-UT
advertisement
Manufacturer No:
CMX309FBC16.000M-UT
HK JDW NO:
185-CMX309FBC16.000M-UT
Package:
4-SOJ, 5.08mm pitch
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CMX309FBC16.000M-UT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    4-SOJ, 5.08mm pitch
  • Operating Temperature
    -20°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    CMX-309
  • Size / Dimension
    0.547Lx0.341W 13.90mmx8.65mm
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    XO (Standard)
  • Voltage - Supply
    3.3V
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Frequency
    16MHz
  • Frequency Stability
    ±100ppm
  • Output
    CMOS
  • Function
    Enable/Disable
  • Base Resonator
    Crystal
  • Physical Dimension
    13.9mm x 8.65mm x 4.5mm
  • Operating Frequency
    16MHz
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Rise Time-Max
    6ns
  • Fall Time-Max
    6ns
  • Symmetry-Max
    60/40%
  • Current - Supply (Disable) (Max)
    5mA
  • Load Capacitance
    30pF
  • Max Supply Current
    9mA
  • Frequency Tolerance
    0.01%
  • Max Duty Cycle
    60 %
  • Height
    4.699mm
  • Height Seated (Max)
    0.185 4.70mm