  • CPC-500-27-BP2
CPC-500-27-BP2
advertisement
Manufacturer No:
CPC-500-27-BP2
Manufacturer:
GMW Associates
HK JDW NO:
16706-CPC-500-27-BP2
Package:
Box
Datasheet:
Description:
DC-AC CURRENT PROBE, CLIP-ON, 50
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CPC-500-27-BP2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Free Hanging
  • Package / Case
    Box
  • Supplier Device Package
  • Mfr
    GMW Associates
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 100°C
  • Series
    CPC
  • Voltage - Supply
    3.5V ~ 5.5V
  • Frequency
    DC ~ 75kHz
  • Output
    Ratiometric, ±2V
  • Current - Supply (Max)
    85mA
  • Number of Channels
    1
  • Polarization
    Bidirectional
  • Accuracy
    1%
  • Response Time
    10μs
  • Sensor Type
    Open Loop
  • Linearity
    ±0.2%
  • For Measuring
    AC/DC
  • Current - Sensing
    500A