  • CQ220-12N
CQ220-12N
advertisement
Manufacturer No:
CQ220-12N
HK JDW NO:
154-CQ220-12N
Package:
TO-220-3
Datasheet:
CQ220-12N
Description:
TRIAC 12A TO-220
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CQ220-12N
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to CQ220-12N.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Subcategory
    TRIACs
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Single
  • Case Connection
    MAIN TERMINAL 2
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • RMS Current (Irms)
    12A
  • Hold Current
    25mA
  • Trigger Device Type
    4 QUADRANT LOGIC LEVEL TRIAC
  • Voltage - Off State
    800V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    2.5V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    50mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    12A
  • Repetitive Peak Off-state Voltage
    800V
  • Leakage Current (Max)
    1.5mA
  • Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min
    500V/us
  • Triac Type
    Internally Triggered
  • Holding Current-Max
    50mA