  • CR-2450/G1AN
CR-2450/G1AN
advertisement
Manufacturer No:
CR-2450/G1AN
Manufacturer:
Panasonic - BSG
HK JDW NO:
590-CR-2450/G1AN
Package:
Datasheet:
CR-2450/G1AN
Description:
BATTERY LITHIUM 3V COIN 24.5MM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CR-2450/G1AN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Weight
    6.3g
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    CR2450
  • Size / Dimension
    0.96Dia x 0.20 H 24.5mmx5.0mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Through Hole
  • Max Operating Temperature
    60°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Orientation
    Horizontal
  • Depth
    24.6mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Termination Style
    PC Pin (Horizontal Mount)
  • Output Voltage
    3V
  • Terminal Type
    TAB
  • Battery Chemistry
    Lithium Manganese Dioxide
  • Number of Cells
    1
  • Battery Cell Size
    Coin 24.5mm
  • Capacity
    620mAh
  • Discharge Rate
    200μA
  • Chemistry/Technology
    Lithium
  • Battery Type
    PRIMARY
  • Diameter
    24.5mm
  • Height
    5mm