  • CR0603-JW-5R1ELF
CR0603-JW-5R1ELF
advertisement
Manufacturer No:
CR0603-JW-5R1ELF
HK JDW NO:
103-CR0603-JW-5R1ELF
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
CR0603-JW-5R1ELF
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, CR0603 Series, Thick Film, 5.1Ohm, 0.1W 1/10W, ±5%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
CR0603-JW-5R1ELF
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    CR0603
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    ±400ppm/°C
  • Resistance
    5.1Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Construction
    Rectangular
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Working Voltage
    75V
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm