  • CR0805FX11R8E
CR0805FX11R8E
advertisement
Manufacturer No:
CR0805FX11R8E
Manufacturer:
Bourns, Inc.
HK JDW NO:
103-CR0805FX11R8E
Package:
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Thick Film, 11.8Ohm, 1%,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CR0805FX11R8E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Resistance
    11.8Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Thick Film
  • Voltage - Rated
    150V
  • HTS Code
  • Power Rating
    125mW
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.125W
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Rated Temperature
    70°C
  • Height
    500μm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm