  • CR22A-20D-2.54DS(70)
CR22A-20D-2.54DS(70)
advertisement
Manufacturer No:
CR22A-20D-2.54DS(70)
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-CR22A-20D-2.54DS(70)
Purchasing and Inquiry
CR22A-20D-2.54DS(70) Overview
CR22A-20D-2.54DS(70) Features
CR22 series
CR22A-20D-2.54DS(70) Applications
There are a lot of Hirose Electric Co Ltd CR22A-20D-2.54DS(70) Edgeboard Connectors applications.
  • Data Acquisition Systems
  • High Speed Data Acquisition for PCs
  • Uninterrupted Power Supplies
  • Communication test equipment
  • Music reproduction technology
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • High Speed Data Acquisition
  • Industrial Process Control
  • Microcontrollers.
  • Micro and pico cell systems, software radios
Step5Bar-code shipping tag
CR22A-20D-2.54DS(70)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Material - Insulation
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    CR22
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    CARD EDGE CONNECTOR
  • Number of Positions
    20
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Female
  • Additional Feature
    POLARIZED
  • HTS Code
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Total Number of Contacts
    20
  • Orientation
    Straight
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Contact Finish
    Gold
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Contact Resistance
    20mOhm
  • Card Type
    Non Specified - Dual Edge
  • Read Out
    Dual
  • Max Voltage Rating (AC)
    300V
  • Max Current Rating
    3A
  • Card Thickness
    0.063 1.60mm