  • CR4220-10
CR4220-10
advertisement
Manufacturer No:
CR4220-10
HK JDW NO:
173-CR4220-10
Datasheet:
CR4220-10
Purchasing and Inquiry
CR4220-10 Overview
CR4220-10 Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Operating Temperature: 0°C~60°C
1 Channels
Mounting Type: DIN Rail
Sensor Type: Transformer w/Conditioning
Supply Voltage: 24V
Frequency: 50Hz~400Hz
Sensing Current: 10A
Module Package
CR4220-10 Applications
There are a lot of CR Magnetics Inc. CR4220-10 Current Sensors applications.
  • OEM Current Sensing
  • Power Supplies for welding applications
  • Inverter and H-bridge current measurements
  • Continuity
  • Industrial Monitoring and Control Systems
  • Overcurrent protection
  • Closed-L oop DC- and AC-Current Sensor Modules
  • Home Automation
  • Proving Switch
Step5Bar-code shipping tag
CR4220-10
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to CR4220-10.
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Mount
    DIN Rail
  • Mounting Type
    DIN Rail
  • Operating Temperature
    0°C~60°C
  • Published
    2014
  • Series
    CR4200
  • Max Operating Temperature
    60°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Voltage - Supply
    24V
  • Frequency
    50Hz~400Hz
  • Output
    Ratiometric, 4mA ~ 20mA
  • Accuracy
    ±0.5%
  • Current - Sensing
    10A