  • CRB3A4E241JT
CRB3A4E241JT
advertisement
Manufacturer No:
CRB3A4E241JT
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-CRB3A4E241JT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CRB3A4E241JT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    8
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2001
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    250 ppm/°C
  • Resistance
    240Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Subcategory
    Array/Network Resistors
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
  • Number of Functions
    4
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    ARRAY/NETWORK RESISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.0625W
  • Case Code (Imperial)
  • Number of Elements
    1
  • Rated Temperature
    70°C
  • Number of Resistors
    4
  • Circuit Type
    Isolated
  • Power Per Element
    62.5mW
  • Element Power Dissipation
    0.0625W
  • Height
    711.2μm
  • Length
    3.2004mm
  • Width
    1.6002mm