  • CRCW080510R0FKEC
CRCW080510R0FKEC
advertisement
Manufacturer No:
CRCW080510R0FKEC
HK JDW NO:
873-CRCW080510R0FKEC
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
CRCW080510R0FKEC
Description:
FIXED RESISTOR CRCW Series, Thick Film, 10Ohm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
CRCW080510R0FKEC
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Series
    CRCW
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200
  • Pbfree Code
    yes
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    10Ohm
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Voltage - Rated
    150V
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 150
  • Power Rating
    125mW
  • Packing Method
    TR, PAPER, 13 INCH
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Height
    500μm
  • Height Seated (Max)
    0.020 0.50mm