  • CRCW120612R0FKEB
CRCW120612R0FKEB
advertisement
Manufacturer No:
CRCW120612R0FKEB
HK JDW NO:
873-CRCW120612R0FKEB
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
CRCW120612R0FKEB
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, CRCW Series, Thick Film, 12Ohm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 654
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
CRCW120612R0FKEB
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Weight
    10.007382mg
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Series
    CRCW
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    12Ohm
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Voltage - Rated
    200V
  • Power Rating
    250mW
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    600μm
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.60mm