  • CRCW120615R8FKEC
CRCW120615R8FKEC
advertisement
Manufacturer No:
CRCW120615R8FKEC
HK JDW NO:
873-CRCW120615R8FKEC
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
CRCW120615R8FKEC
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, CRCW Series, Thick Film, 15.8Ohm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
CRCW120615R8FKEC
  • Resistance
    15.8Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Voltage - Rated
    200V
  • Power Rating
    250mW
  • Packing Method
    TR, PAPER, 13 INCH
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Height
    600μm
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.60mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Series
    CRCW
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C