  • CRF0805-FX-R010ELF
CRF0805-FX-R010ELF
advertisement
Manufacturer No:
CRF0805-FX-R010ELF
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-CRF0805-FX-R010ELF
Package:
0805 (2012 Metric)
Description:
CRF Series, Metal Element, 10mOhms, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~170°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CRF0805-FX-R010ELF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Depth
    1.25mm
  • Base Part Number
    CRF0805
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Height
    600μm
  • Height Seated (Max)
    0.031 0.80mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.2446mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Supplier Device Package
  • Weight
    5.499807mg
  • Operating Temperature
    -55°C~170°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    CRF
  • Published
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    10mOhms
  • Max Operating Temperature
    170°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Metal Element
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Voltage - Rated
    71mV
  • Power Rating
    500mW
  • Voltage - Rated DC
    71mV
  • Max Power Dissipation
    500mW