  • CRG0805F1R0
CRG0805F1R0
advertisement
Manufacturer No:
CRG0805F1R0
HK JDW NO:
792-CRG0805F1R0
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
CRG0805F1R0
Description:
FIXED RESISTOR CRG, Neohm Series, Thick Film, 1Ohm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CRG0805F1R0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Voltage - Rated
    150V
  • Additional Feature
    LASER TRIMMABLE
  • Power Rating
    125mW
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Construction
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • ELV
    Compliant
  • Number of Resistors
    1
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    CRG, Neohm
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    1Ohm