  • CRG1206F160R
CRG1206F160R
advertisement
Manufacturer No:
CRG1206F160R
HK JDW NO:
792-CRG1206F160R
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR CRG, Neohm Series, Thick Film, 160Ohm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
CRG1206F160R
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    1206
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Series
    CRG, Neohm
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.122Lx0.061W 3.10mmx1.55mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
    2
  • Termination
    Solder
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    160Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Voltage - Rated
    200V
  • Additional Feature
    LASER TRIMMABLE
  • Power Rating
    250mW
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Construction
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • ELV
    Compliant
  • Number of Resistors
    1
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm