  • CRGV0603F162K
CRGV0603F162K
advertisement
Manufacturer No:
CRGV0603F162K
HK JDW NO:
792-CRGV0603F162K
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
CRGV0603F162K
Description:
FIXED RESISTOR CRGV, Neohm Series, Thick Film, 162kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~125°C
Step5Bar-code shipping tag
CRGV0603F162K
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    2.012816mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±1%
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    162kOhm
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Voltage - Rated
    50V
  • Power Rating
    100mW
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    100mW