  • CRM0805-FX-8251ELF
CRM0805-FX-8251ELF
advertisement
Manufacturer No:
CRM0805-FX-8251ELF
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-CRM0805-FX-8251ELF
Package:
0805 (2012 Metric)
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, CRM0805 Series, Thick Film, 8.25kOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 24645
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CRM0805-FX-8251ELF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    CRM0805
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.047W 2.00mmx1.20mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Current Sense
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    8.25kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Working Voltage
    150V
  • Height
    609.6μm
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.60mm