  • CRNA20-1200
CRNA20-1200
advertisement
Manufacturer No:
CRNA20-1200
Manufacturer:
Sensata-Crydom
HK JDW NO:
166-CRNA20-1200
Package:
TO-220-2 Isolated Tab
Datasheet:
CRNA20-1200
Description:
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.1V @ 20A -40°C~125°C 100μA @ 1200V Bulk TO-220-2 Isolated Tab Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
CRNA20-1200
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-2 Isolated Tab
  • Supplier Device Package
    TO-220AB
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Voltage - Rated DC
    1.2kV
  • Current Rating
    20A
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100μA @ 1200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 20A
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~125°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1200V
  • Current - Average Rectified (Io)
    12.7A
  • Max Reverse Voltage (DC)
    1.2kV
  • Average Rectified Current
    12.7A