  • CRS1206-FX-1001ELF
CRS1206-FX-1001ELF
advertisement
Manufacturer No:
CRS1206-FX-1001ELF
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-CRS1206-FX-1001ELF
Package:
1206 (3216 Metric)
Description:
RES SMD 1K OHM 1% 1/2W 1206
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CRS1206-FX-1001ELF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    CRS
  • Size / Dimension
    0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Voltage, Pulse Withstanding
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    1kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Voltage - Rated
    400V
  • Power Rating
    500mW
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Construction
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Base Part Number
    CRS1206
  • Case Code (Metric)
    3016
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Case Code (Imperial)
  • Working Voltage
    400V
  • Height
    660.4μm
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm