  • CS0402KRX7R8BB333
CS0402KRX7R8BB333
advertisement
Manufacturer No:
CS0402KRX7R8BB333
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-CS0402KRX7R8BB333
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
CS0402KRX7R8BB333
Description:
CS 0.033μF 25V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
CS0402KRX7R8BB333
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    CS
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    Soft Termination
  • Part Status
    Active
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Applications
    Boardflex Sensitive
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    0.033μF
  • Thickness (Max)
    0.026 0.65mm