CS5530-ISZ
CS5530-ISZ
143-CS5530-ISZ
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
24 Bit 0.65mm Tin ADC CS5530 3.3V 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
CS5530-ISZ Overview
The analogue to digital converter is designed with 24 Bits.The AD converter is embedded in the 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package.The ADC converter is packaged in the way of Tube.The ADC converter is equipped with 1 Functions .There are 20 terminations in this electrical AD converter, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.The analogue to digital converter is powered from a supply voltage of 3.3V.The A/D converter has 1 channels.The is equipped with 20 pin count.The peak reflow temperature (Cel) amounts to NOT SPECIFIED to be essentially indestructible.This electronic AD converter is mounted in the way of Surface Mount.When operating, analogue to digital converter's operating temperature should be kept at -20°C~70°C.The number of samples of audio recorded every second is 3.84k Hz.The input type of this electronic AD converter is Differential.There are External reference types differentiated on the way by which they are garbage collected. This electronic digital converter is configured in such a way that ADC.The architecture that analogue to digital converter's core adopts is Sigma-Delta.There are 20 pins, which are pronged contacts as part of a signal interface in a computer or other communications device. The supply/analog voltage of this electrical ADC converter is ±3V 0V~5V, which converts alternative voltage (AC voltage) to regulated direct voltage (DC voltage) and provide regulated DC power in order to drive a load.The number of pixels of this electrical AD converter is 3 B, which is on a display or in a camera sensor (specifically in a digital image).This analogue to digital converter is included in Analog to Digital Converters.It belongs to CS5530 family.There are several types of supply, categorized by Dual, Single.The supply/digital voltage of this electrical AD converter is 2.7V~5.5V.Surface Mount can be used to mount the AD converter on the wall.The ADC converter operates with the maximal supply voltage of 5.25V.It operates with the minimal supply voltage of 4.75V.This electrical digital converter operates from a supply voltage of 5V.The maximal analog input voltage of this electrical AD converter is 4.4V. The maximal heat (energy loss or waste) that this electronic or electrical ADC converter produces is 500mW.The number of channels is growing strong/weak: 1.The conversion rate of this electrical AD converter is calculated as 3.84 ksps.Selectable Address can be ensured when operating.The dual supply type of this electronic AD converter is 2.5V.It operates with the maximal dual supply voltage of 3.15V.It operates with the minimal dual supply voltage of 2.375V.
CS5530-ISZ Features
1 Functions
20 basic kinds of terminations
20 pin count
Minimal supply voltage of 4.75V
CS5530-ISZ Applications
There are a lot of Cirrus Logic Inc. CS5530-ISZ ADC applications.
- Scientific instruments
- Communications
- In-building wireless telephony
- Uninterrupted Power Supplies
- Transducer
- Instrumentation and test equipment
- Communication Systems
- Music reproduction technology
- Battery Operated Systems
- GSM, EDGE, PHS, UMTS, WCDMA, CDMA2000,
You can send an inquiry by email, or add the item to the RFQ list and submit it to us.
Tell us the model and quantity you need, our sales staff will reply the price in time.
Email for receiving inquiries: jindawei@hkjdwchip.com
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
The basic freight (for package ≤0.5kg or corresponding volume) depends on the time zone and country.
Currently, our products are shipped through DHL, FedEx, SF, and UPS.
FedEx International, 5-7 business days.
The following are some common countries' logistic time.
Payment Method
| The fee is charged according to the rule of PayPal. | |
Shipping
Package
CS5530-ISZ
Hot Sales in Thermal
Parts with Similar Specs
The three parts on the right have similar specifications to Aavid.
ImagePart NameManufacturerHK JDW NOPackageStockDataSheet:Compare:
Cirrus Logic Inc.143-CS5531-ASZ20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Cirrus Logic Inc.143-CS5530-ISZ20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Cirrus Logic Inc.143-CS5522-ASZ20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Cirrus Logic Inc.143-CS5532-ASZ20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Cirrus Logic Inc.143-CS5534-BSZ24-SSOP (0.209, 5.30mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Cirrus Logic Inc.143-CS5381-KZZ24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Cirrus Logic Inc.143-CS5521-ASZ20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Cirrus Logic Inc.143-CS5530-ISZR20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Cirrus Logic Inc.143-CS5550-ISZ24-SSOP (0.209, 5.30mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Cirrus Logic Inc.143-CS5513-BSZ8-SOIC (0.209, 5.30mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Cirrus Logic Inc.143-CS5532-ASZR20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)2-3 Days-Add Compare
Cirrus Logic Inc.143-CS5381-KZZR24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Cirrus Logic Inc.143-CS5509-ASZ16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Cirrus Logic Inc.143-CS5532-BSZ20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)2-3 DaysAdd Compare