  • CS70-B2GA101KYGS
CS70-B2GA101KYGS
advertisement
Manufacturer No:
CS70-B2GA101KYGS
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-CS70-B2GA101KYGS
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
CS70-B2GA101KYGS
Description:
CS 100pF Ceramic Capacitor ±10% B 0.276Dia 7.00mm -25°C~105°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial, Disc
Quantity:
In Stock : 16595
Step5Bar-code shipping tag
CS70-B2GA101KYGS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE: 250V
  • HTS Code
  • Capacitance
    100pF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Voltage - Rated AC
    400V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Length
    5mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Temperature Characteristics Code
    B
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Size Code
    2828
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    7mm
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm
  • Thickness
    7mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Ratings
    X1, Y2
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    CS
  • Published
    2001
  • Size / Dimension
    0.276Dia 7.00mm
  • Tolerance
    ±10%