  • CS8191XDWF20
CS8191XDWF20
advertisement
Manufacturer No:
CS8191XDWF20
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-CS8191XDWF20
Package:
Datasheet:
CS8191XDWF20
Description:
7.5mm mm Motor Drivers 20 13.1V V 12.8mm mm Peripheral Drivers
Purchasing and Inquiry
CS8191XDWF20 Overview
This part offers 20terminations.Please take in mind that this amplifier should be run at 13.1V.In this device, there are 20 pins.The Peripheral Driversseries contains it.20pins are on the part.This chip should be used at 105°C °C operating temperature.
CS8191XDWF20 Features
with 20 pins
CS8191XDWF20 Applications
There are a lot of ON Semiconductor CS8191XDWF20 motor drivers applications.
  • Multiple output capability
  • Arena lighting
  • Tunnel lights
  • Human-centric lighting
  • Mobile phone display backlight and key light driving
  • Outdoor area lights
  • parking lights
  • Fog lamps
  • RGB and monochromatic LED drivers for signage and traffic signals
  • Camcorders
Step5Bar-code shipping tag
CS8191XDWF20
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Built-in Protections
    OVER CURRENT; OVER VOLTAGE
  • Output Current Flow Direction
    SOURCE SINK
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Length
    12.8mm
  • Width
    7.5mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Lifecycle Status
    OBSOLETE (Last Updated: 2 days ago)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    20
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    20
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Peripheral Drivers
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    13.1V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    16V
  • Power Supplies
    8/16V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    8V
  • Interface IC Type
    BUFFER OR INVERTER BASED PERIPHERAL DRIVER
  • Output Peak Current Limit-Nom
    0.01A