  • CS82C54-10Z96
CS82C54-10Z96
advertisement
Manufacturer No:
CS82C54-10Z96
HK JDW NO:
391-CS82C54-10Z96
Package:
PLCC
Datasheet:
CS82C54-10Z96
Description:
5V Programmable Timers 28 Pins 10MHz 5V PLCC
Purchasing and Inquiry
CS82C54-10Z96 Overview
A PLCC box encloses the digital timer. [0] is the frequency of the programmable timer.To mount this digital timer with Surface Mount. The operating supply voltage is rated at 10mA voltage. The minimum operating temperature of the chip must not be lower than 0°C. It's best to use the timer clock when the temperature is below 70°C. The timer clock contains 28 pins. The digital timer's operating supply voltage is rated 5V voltage. The supply voltage of the programmable timer can rate 5V. The sum of the IC chip pins is 28 . The number of the chip's terminations sums up to 28. The minimum supply voltage of the chip must not be lower than 4.5V. The supply voltage of this chip should not exceed 5.5V. The number of Timers/Counters on the device is 1.
CS82C54-10Z96 Features
Operate frequency at 10MHz
Max Operating temperature at 0°C
1 Timers/Counters
CS82C54-10Z96 Applications
  • Periodic “Wake-Up” Call
  • Safety and Security Platforms
  • Domestic appliances
  • Home Automation Sensors
  • Remote Data-Logger
  • “Heartbeat” Timers
  • Always On Systems
  • Electric Vehicles
  • White Goods
  • Remote current sensor
Step5Bar-code shipping tag
CS82C54-10Z96
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    PLCC
  • Number of Pins
    28
  • Published
    1996
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT APPLICABLE
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    10MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT APPLICABLE
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Operating Supply Current
    10mA
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    TIMER, PROGRAMMABLE
  • Number of Bits
    16
  • Propagation Delay
    100 ns
  • Turn On Delay Time
    100 ns
  • Number of Timers/Counters
    1
  • High Level Output Current
    -2.5mA
  • Low Level Output Current
    2.5mA
  • Information Access Method
    PARALLEL, DIRECT ADDRESS
  • Height
    3.69mm
  • Length
    11.58mm
  • Width
    11.58mm