  • CS82C54-10Z96
CS82C54-10Z96
advertisement
Manufacturer No:
CS82C54-10Z96
HK JDW NO:
668-CS82C54-10Z96
Package:
28-LCC (J-Lead)
Datasheet:
CS82C54-10Z96
Description:
5V Programmable Timer Programmable Timers 82C54 28 Pins 10MHz 5V 28-LCC (J-Lead)
Purchasing and Inquiry
CS82C54-10Z96 Overview
The timer clock is suitable for 28-LCC (J-Lead) package. The programmable timer's frequency is set to 10MHz. It is used to pack in Cut Tape (CT) case. Type Surface Mount is the recommended mounting method.It is possible to supply a voltage of 4.5V~5.5V through the programmable timer.The type of chips can be divided into Programmable Timer. The operating temperature of this timer clock is 0°C~70°C. To keep the clock timer's supply current at 10mA. It is based on 82C54. The supply voltage of the programmable timer can rate 5V. The sum of the IC chip pins is 28 . The number of the chip's terminations sums up to 28.
CS82C54-10Z96 Features
Operate frequency at 10MHz
Package / Case: Cut Tape (CT)
Mounting Type:Surface Mount
Current - Supply:10mA
CS82C54-10Z96 Applications
  • Always On Systems
  • Power-Gating Applications
  • Battery Powered Systems
  • Low-Power Wireless
  • Building Automation
  • Battery-Powered Systems
  • Thermostats
  • White Goods
  • Power-On Reset Timer
  • Energy Harvesting Systems
Step5Bar-code shipping tag
CS82C54-10Z96
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-LCC (J-Lead)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    1996
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Programmable Timer
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT APPLICABLE
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    10MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT APPLICABLE
  • Base Part Number
    82C54
  • Pin Count
    28
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-J28
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Bits
    16
  • Current - Supply
    10mA
  • External Data Bus Width
    8
  • Number of Timers
    3
  • Information Access Method
    PARALLEL, DIRECT ADDRESS
  • Height Seated (Max)
    4.57mm
  • Length
    11.505mm
  • Width
    11.505mm