  • CT10-1030-G1
CT10-1030-G1
advertisement
Manufacturer No:
CT10-1030-G1
Manufacturer:
Coto Technology
HK JDW NO:
181-CT10-1030-G1
Package:
Molded
Datasheet:
CT10-1030-G1
Description:
SWITCH REED SPST-NO 500MA 140V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CT10-1030-G1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Molded
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    CT10
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Gull Wing
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded Body
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Color
    Red
  • Termination Style
    Gull Wing
  • Voltage - Rated AC
    140V
  • Body Length or Diameter
    12.8mm
  • Body Breadth
    2.41 mm
  • Circuit
    SPST-NO
  • Contact Resistance
    200mOhm
  • Contact Current(DC)-Max
    0.5A
  • Throw Configuration
    SPST
  • Contact Current Rating
    500mA
  • Contact Current(AC)-Max
    0.5A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    .5A@140VAC
  • Switching Voltage
    200V
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    .5A@200VDC
  • Power - Rated
    10W
  • Size - Body
    0.458Lx0.095W x 0.115 H 11.63mmx2.41mmx2.92mm
  • Current - Switching
    500mA AC/DC
  • Operate Range
    10 ~ 30AT
  • Current - Carry
    500mA DC
  • Pull-in Value-Max
    40 AT
  • Pull-in Value-Min
    10 AT
  • Drop-out Value-Min
    3 AT
  • Body Height
    2.92mm
  • Length - Overall
    0.640 16.26mm
  • Height Above Board
    0.115 2.92mm