  • CT20P202
CT20P202
advertisement
Manufacturer No:
CT20P202
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-CT20P202
Package:
Datasheet:
CT20P202
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CT20P202
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to CT20P202 .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    CT20
  • Published
    1999
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.252 x 0.197 Facex0.748L 6.40mmx5.00mmx19.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    2kOhms
  • Composition
    Cermet
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Max Power Dissipation
    750mW
  • Termination Style
    PC Pins
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    15
  • Height
    6.4008mm
  • Length
    18.9992mm
  • Width
    5.0038mm