  • CT6EN100
CT6EN100
advertisement
Manufacturer No:
CT6EN100
Manufacturer:
Nidec Copal Electronics
HK JDW NO:
184-CT6EN100
Package:
Datasheet:
CT6EN100
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CT6EN100
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to CT6EN100 .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Weight
    650mg
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    CT6
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.323 x 0.276 Facex0.276L 8.20mmx7.00mmx7.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • Temperature Coefficient
    ±250ppm/°C
  • Resistance
    10Ohms
  • Max Operating Temperature
    120°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Cermet
  • Color
    Blue
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Termination Style
    PC Pins
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Length
    7.0104mm