  • CTB12-1200BW
CTB12-1200BW
advertisement
Manufacturer No:
CTB12-1200BW
Manufacturer:
Crydom Inc
HK JDW NO:
166-CTB12-1200BW
Package:
Datasheet:
Description:
TRIAC ALTERNISTOR 1.2KV TO220AB
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CTB12-1200BW
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Case Connection
    MAIN TERMINAL 2
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Trigger Device Type
    ALTERNISTOR TRIAC
  • Repetitive Peak Off-state Voltage
    1200V
  • Leakage Current (Max)
    0.005mA
  • Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min
    1000V/us
  • RMS On-state Current-Max
    12A
  • Holding Current-Max
    50mA
  • DC Gate Trigger Current-Max
    50mA
  • DC Gate Trigger Voltage-Max
    1.3V
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Terminals
    3
  • JESD-609 Code
    e3
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • HTS Code
  • Subcategory
    TRIACs
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    THROUGH-HOLE
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C