  • CTB12-1200CPT
CTB12-1200CPT
advertisement
Manufacturer No:
CTB12-1200CPT
Manufacturer:
Sensata-Crydom
HK JDW NO:
166-CTB12-1200CPT
Package:
TO-220-3
Datasheet:
Description:
TRIAC 1.2KV 12A TO220AB
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CTB12-1200CPT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Supplier Device Package
    TO-220AB
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2005
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Voltage - Rated DC
    1.2kV
  • Current Rating
    12A
  • Configuration
    Single
  • Element Configuration
    Single
  • RMS Current (Irms)
    12A
  • Hold Current
    25mA
  • Voltage - Off State
    1.2kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    1.3V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    120A 126A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    25mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    25mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    12A