  • CTX750-2-52-R
CTX750-2-52-R
advertisement
Manufacturer No:
CTX750-2-52-R
HK JDW NO:
255-CTX750-2-52-R
Package:
Radial, Vertical (Open)
Datasheet:
CTX750-2-52-R
Step5Bar-code shipping tag
CTX750-2-52-R
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Vertical (Open)
  • Weight
    99.336729g
  • Material - Core
    Iron Powder
  • Operating Temperature
    -40°C~75°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    CTX
  • Size / Dimension
    1.705Diax0.717W 43.30mmx18.20mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Type
    Toroidal
  • Max Operating Temperature
    75°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Current Rating (Amps)
    3.4A
  • Shielding
    Unshielded
  • Depth
    18.2mm
  • Current Rating
    3.4A
  • Inductance
    750μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    208mOhm Max
  • Max DC Current
    3.4A
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Inductance Frequency - Test
    100kHz
  • Current - Saturation
    3.4A
  • Inductance - Parallel
    750 μH
  • Height
    18.2mm
  • Width
    18.2118mm